Odkryj Unikalne Piękno Ręcznie Wykonywanych Bransolet z Paracordu – Nasza Pasja Tworzy Twoje Wyjątkowe Akcesoria!
Darmowa dostawa od 400,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2020-03-02

Jak zmierzyć nadgarstek, czyli dobieranie rozmiaru bransoletki

Rozmiarówka w Paracord Polska
Zanim zdecydujemy się na zakup bransoletki survivalowej on-line powinniśmy zastanowić się jaki rozmiar dla nas będzie odpowiedni. Czasami zdarza się tak, że nie trafiamy z rozmiarem, bo kierujemy się wyłącznie długością bransoletki. Czy zatem długość bransoletki, a jej średnica to jest to samo?

Oczywiście, że nie. Wszystko tak naprawdę zależy od materiału z którego jest ona wykonana. Bransoletki cienkie i płaskie, są zazwyczaj najbliższe naszemu obwodowi nadgarstka. Z kolei bransoletki wykonane z lin spadochronowych, nie przylegają tak dokładnie do nadgarstka. Zatem ich obwód musi być większy, bo z założenia są one dużo sztywniejsze (przynajmniej na początku). Ponieważ rzadko kiedy nosi się bransoletki zamykane „na ścisk”, powinniśmy wybrać taką, która nie będzie ani za duża (pozostanie trochę luzu), ani za mała (niewygodna, niezdrowa). Przy czym, wszystko tak naprawdę zależy od preferencji, bo każda/każdy z nas jest inna/inny.

Spójrzmy na swoje nadgarstki. Jakie mają kształt? Kolisty, a więc zbliżony do idealnego koła, czy też bardziej owalny? Odpowiedź jest prosta – owalny. I właśnie dlatego rozmiar dobieranej bransoletki z linki spadochronowej (Paracord 550) musi być co najmniej równy, bądź większy od obwodu nadgarstka.

Jak najprościej zmierzyć nadgarstek?
Są dwa sposoby, które pozwolą nam zmierzyć obwód naszego nadgarstka.

Metoda pierwsza: centymetr krawiecki. Bierzemy centymetr, owijamy go ciasno wokół nadgarstka w najszerszym miejscu i zapisujemy wymiar. Następnie do tego wymiaru dodajemy ok. 1,5 do 2 cm, które będą stanowić luz bransoletki.

Metoda druga: kawałek sznurka, nitka oraz linijka. Bierzemy kawałek sznurka (może to być też sznurówka z naszych ulubionych butów górskich, wspinaczkowych), owijamy go ciasno wokół nadgarstka w najszerszym miejscu, a następnie mierzymy linijką. Do wymiaru dodajemy ok. 1,5 do 2 cm luzu.

Czy te 1,5 – 2 cm luzu to wymiar obowiązkowy?
I tak, i nie. Tak, bo bransoletka powinna być wygodna. Nie, bo bransoletka może być dużo węższa i wciąż wygodna. Pamiętajmy, że każdy nadgarstek jest inny, tak samo jak my sami i nasze preferencje. Część z nas lubi bransoletki luźne, które swobodnie przemieszczają się na naszych nadgarstkach, a część woli mocno przylegające bransoletki, których swobodne przemieszczanie się jest mocno ograniczone. Zatem te 1,5 – 2 cm to wymiar, który tak naprawdę określa nasze preferencje.

A o to jakie mogą być nasze preferencje:
- 1,5 do 2 cm luzu – bransoletka jest luźna, swobodnie przemieszcza się na nadgarstku.
- 1 cm luzu – bransoletka nadal swobodnie oplata nadgarstek, ale jej zakres ruchu jest już ograniczony.
- 0,5 cm luzu – bransoletka jest przylegająca, oplata nadgarstek, ale nie uciska, a jej zakres ruchu jest mocno ograniczony.
- Na styk – bransoletka jest ciasna, ściśle oplata nadgarstek, może lekko uciskać, ale dla większości osób nadal jest wygodna.
- Węższa od zmierzonego obwodu nadgarstka – i taką bransoletkę da się nosić (testowaliśmy), ale musimy się liczyć z tym, że po kilku godzinach może ona stać się dość uciążliwa.

Rozmiarówka – standardy – dobieranie na „oko”
Jak wszędzie, tak i w tej branży obowiązują pewne standardy. Jednym z podstawowych standardów jest podział na rozmiary. I tak, bardzo szczupły nadgarstek ma obwód w przedziale od 13 do 15 cm (rozmiar XS), szczupły i średni to ok. 15 – 17 cm (rozmiar S/M), średni z plusem to około 17 – 19 cm (rozmiar L/XL), duży to średnica ok. 20-22 cm (XXL) i bardzo duży to średnica ok. 23-24 cm (XXXL).

A jak dobrać odpowiedni rozmiar bransoletki na prezent, czyli "na oko"?
No cóż, to zadanie dość trudne, bo dobrze dopasowana bransoletka to taka, którą dobieramy do konkretnego wymiaru nadgarstka, ale możemy Was zapewnić, że najbardziej popularny rozmiar to właśnie L/XL 18 cm obwodu nadgarstka, i taki właśnie rozmiar najczęściej robimy . Jeżeli jednak nadal będziecie mieć wątpliwość, no cóż, wtedy do głosu powinna dojść pewna maksyma, która mówi, że: „jest ryzyko, jest zabawa”.

P.S.
Jeśłi nie jesteś pewien jak dobrać rozmiar, skontaktuj sie z nami.

Zaufane Opinie IdoSell
4.99 / 5.00 418 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
ok
2024-06-18
szybko i skutecznie dziękuje
pixel